Skip to main content

Producent wind Komodo: projektowanie, montaż i serwis wind Łódź, ul. Złotno 41 Tel: (+48) 530 070 220

Urządzenia transportu pionowego

Kompedium wiedzy

Jakie są różnice pomiędzy windą osobową, towarową i gastronomiczną

Z windy wielu z nas korzysta codziennie – nie tylko poruszając się pomiędzy piętrami w budownictwie wielorodzinnym czy w przestrzeni publicznej, ale również i w pracy zawodowej. Urządzenia te można pogrupować na kilka kategorii, biorąc pod uwagę rodzaj napędu, udźwig, a w końcu również i przeznaczenie. To z kolei wprowadza podział dźwigów na osobowe, towarowe i gastronomiczne. Czym różnią się od siebie poszczególne widny i jakie są ich największe zalety?

Dlaczego należy modernizować stare windy?

Nowoczesna, a przede wszystkim sprawna winda to ogromny komfort przemieszczania się między poszczególnymi piętrami obiektu oraz bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku wysokich bloków, hoteli, czy też szpitali. Z tego powodu administratorzy obiektów, w których znajdują się stare i mocno wysłużone dźwigi powinni rozważyć możliwie jak najszybsze wykonanie modernizacji windy, zapewniając jej tym samym sprawne i bezawaryjne działanie.

Rodzaje napędów w windach - jaka jest prędkość windy w bloku?

Urządzenia dźwigowe są niezwykle użyteczne i często spotykane w życiu codziennym. Towarzyszą nam każdego dnia, pod postacią windy w bloku mieszkalnym czy biurowcu. Oczywiście spotykamy je również w różnego typu przestrzeniach przemysłowych, w budynkach użyteczności publicznej czy też na budowach. Tak szeroki zakres zastosowania wiąże się z tym, że urządzenia dźwigowe mają wiele odmian wyróżniających się całkowicie odmienną specyfiką. Najpowszechniejszym rozróżnieniem jest to, które bierze pod uwagę rodzaj napędu, w który wyposażony jest dźwig. Jest to, w końcu jeden z najbardziej istotnych elementów konstrukcyjnych każdej windy, nadający ton funkcjonowaniu całego urządzenia.

Nowoczesne dźwigi osobowe w Polsce - kierunki rozwoju, standardy

Przemysł związany z produkcją dźwigów osobowych to duża i dynamicznie rozwijająca się branża. Zmieniające się przepisy, ale także rozwój technologii, sprawiają, że windy stają się coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne. Stale wzrasta również świadomość administratorów i właścicieli budynków w zakresie nowoczesnych rozwiązań i możliwości jakie ze sobą niosą.

Ewolucja dźwigów osobowych - poznaj historię wind

Historia wind, dźwigów i podnośników które znamy dzisiaj, sięga aż II wieku przed naszą erą. Między inny podczas budowy piramid zostały zastosowane proste urządzenia dźwigowe. Zasada ich działania była zbliżona do działania żurawia studziennego. Potwierdzają to liczne przekazy historyczne oraz badania naukowe.